W naszych Beskidach

W naszych Beskidach

Czasami tak bywa, że chcemy poznawać coraz to nowsze i dalsze miejsca, a nie docenia się tego, co mamy wokół siebie. W zasadzie z nami jest podobnie. Już wiecie, że mieszkamy w małej miejscowości, ale nie dodaliśmy, że jest ona położona pośród wyjątkowych wzniesień Beskidu Żywieckiego. W związku z tym dzisiaj parę słów właśnie o tym paśmie górskim.

Jest to drugie, co to wysokości pasmo górskie w Polsce, jak się domyślacie, najwyższe pozostają niezmiennie Tatry. Raczej w Beskidach nie znajdziemy gołych, stromych turni, bo tutaj przeważają lasy i gdzieniegdzie kosodrzewina. Najwyższym szczytem pozostaje Diablak 1725 m.n.p.m. Inna nazwa tego wzniesienia to Babia Góra, ta nazwa jest bardziej powszechna. Jej pochodzenie jest tłumaczone legendami ludowymi. Poza tym pogoda na tym szczycie jest tak zmienna, jak zdanie u kobiet…

Jeśli chodzi o faunę i florę, to na tych obszarach natura była bardzo hojna. Nasze oczy cieszą różnorodne rośliny, które cechuje piętrowy układ wzrostu. Przeważają lasy liściasto- iglaste. Najczęściej spotkamy tu świerki, jodły i gdzieniegdzie jawory. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które uwielbiają spacerować po lesie i zbierać jego skarby. Z pewnością uda się znaleźć owoce leśne oraz grzyby.
Świat zwierząt również jest bogaty. Występuje tu wiele gatunków ssaków: jelenie, sarny, dziki. Drapieżniki reprezentują lisy, wilki, żbiki, rysie. Występuje wiele gatunków ptaków oraz ryb w pobliskich potokach. Ze względu na tak wielką różnorodność roślin i zwierząt utworzony został Białogórski Park Narodowy oraz Żywiecki Park Krajobrazowy.

Chcemy dodać tylko, że na terenie tych dwóch obszarów chronionych występuje wiele pieszych szlaków turystycznych. Są one zróżnicowane pod względem długości i trudności, ale z pewnością każdy znajdzie coś adekwatnego do swoich możliwości. Występują także szlaki rowerowe i konne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>